O nás

Kdo jsme a co děláme

Jak jsme k chodskému psu přišli…

Jsme malá, rodinná, chovatelská stanice plemene chodský pes, založená v roce 2020. Co si pamatuji byl u nás doma vždy pes, takže po přestěhování do domu jsme se s manželem rozhodli, že si pořídíme nového parťáka. Zvažovali jsme různá plemena a výběr jsme nakonec zúžili mezi sibiřského husky, československého vlčáka a chodského psa. No a protože plánujeme rodinu a pro manžela šlo o prvního pejska v jeho životě, rozhodli jsme se pro chodského psa. Pro různé zdravotní problémy pejsků, které si pamatuji z dětství a také kvůli různým kauzám okolo psích i kočičích množíren, bylo pro nás samozřejmostí pořídit si psa s průkazem původu. Nicméně jsme zjistili, že poptávka po fenkách chodského psa je vysoká a tak jsme si museli několik měsíců počkat…

A v roce 2018 jsme si přivezli naši první fenku chodského psa Chloe Zejeriss. Chloe absolvovala základní výcvik jako štěňátko a poté jsme pokračovali dál na cvičáku v Olomouci, dokud neudeřil covid. Zkusili jsme si i velkou světovou výstavu v Brně, ale tahle dráha nás moc neuchvátila a tak už jsme s dalšími výstavami nepokračovali :). Momentálně jsme se vrátili na individuální cvičení do Olomoucké psí školy Kukišek.

V průběhu prvních 2,5 let jsme navštívili klubové akce a splnili všechno, co bylo potřeba, aby se Chloe stala chovnou. Klubovou výstavu, svod, bonitaci, zdravotní kontroly, vše bylo v pořádku a tak jsme si z bonitace v Ostružnu dovezli 2. 8. 2020 domů naší první chovnou chodskou fenku.

Chloe je pes domácí, žije s námi v domě a je naším věrným společníkem, někdy až stínem, který nás doprovází na každém kroku. Spolu s dalšími dvěma fenami rodičů a bratra a spolu s dalšími dohromady sedmi kočkami tu tvoří naši velkou smečku.

Naše filosofie chovu

 • Naše feny jsou součástí naší rodiny.
 • Chovný pár vybíráme na základě myšlenky přiblížit se co nejvíce standardu plemene.
 • Při výběru otce štěňat se díváme v prvé řadě na zdraví jedince, jeho vzhled a rodokmen. Hledáme takové partnery, kteří mají nadstandardní zdravotní vyšetření.
 • Vybíráme jedince s co nejmenší, ideálně nulovou příbuzností a u kterých se neopakují stejné nedostatky, jako u naší feny (na základě bonitačního kódu).
 • U každého potenciálního spojení žádáme o ověření a souhlas poradkyně chovu.
 • Zajímají nás také názory a zkušenosti zkušenějších chovatelů, se kterými se známe a máme přátelské vztahy. Protože plemeno je přeci jen mladé a pouze dočasně uznané FCI a chceme se tak vyhnout chybám.
 • Štěňata se nám rodí v porodní bedně v prostoru, kde máme kuchyň spojenou s obývákem a tady také tráví s mámou první týdny života.
 • Poté mají k dispozici velký dvůr, ohrádku na zahradě a pokud je nepříznivé počasí (zejména horko) a na noc, jsou s námi doma.
 • Klademe důraz na socializaci, štěňata od malička poznávají běžný chod domácnosti – vaření, vysávání. Vyrůstají v úzkém kontaktu s kočkami a také s ostatními fenami.
 • Při vyšším věku jsou štěňátka několikrát oddělena od ostatních a buď sama s mámou anebo ve dvojici „jdou“ na procházku, aby poznala i něco víc, než jen domácí prostředí a zjistila, že se není čeho bát.
 • Na veterinu dojíždíme, takže štěňata si i několikrát vyzkouší jízdu autem a vidí jiné, než domácí prostředí, když vyrážíme na očkování a čipování.
 • Je pro nás důležité poznat potenciální majitele našich štěňat a zůstat s nimi v úzkém kontaktu.
 • Po každém z majitelů chceme, aby se zúčastnil svodu mladých a pokud je štěňátko nadějné, aby ho majitel uchovnil, s čímž rádi pomůžeme.

kde nás najdete

č.p. 2
Třeština, 789 73

okres Šumperk, Olomoucký kraj

kontakty

Michaela Kovalová